Bu gece sizin geceniz, gecenin yıldızı sizsiniz ve bütün gözler üzerinizde olacak! Mutluluğunuz zaten sizi güzelleştiriyor ama unutmayın ki doğru saç biçimi ve teninize uygun renklerle yüz şeklinize uyan bir makyaj sizi kusursuz gösterecektir.

Düğün günü yaklaştıkta gelin adaylarının telaşı da artar ve bu büyük günde A'dan Z'ye kusursuz bir görünüme kavuşabilmek için cilt bakımından selülit tedavilerine kadar sıkı bir bakım programı uygulamaya başlarlar. Tüm bunların dışında gelin adayının hayalindeki peri kızı görünümüne bürünmesi için öncelikle kendisini çok iyi tanıması gerekir. Örneğin çok beğendiğiniz bir gelinlik modeli vücut şeklinize uyum sağlamayarak hayalinizdeki etkiyi yaratmayabilir. Aynı şekilde düğün gününde makyajınız ve saç modelinize karar verirken yüz şeklinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu aşamada güzel görünmek için doğru uygulama önemli, bunun da üç yolu var: Yüz biçimine göre saç modeli, yüzü yeniden biçimlendiren bir makyaj ve saç ile ten rengine uyumlu renkler?
Saç modeli ve allığın kullanımı büyük ölçüde yüzünüzü de biçimlendirir ama
öncelikle sizin aynadaki görüntünüzü sevmeniz gerekir. İşte tüm detaylarıyla yüz şeklinize göre makyaj ipuçları ve saç modelleri...

Önce yüzünüzü tanıyın!

Oval yüz
Yansıttığı karakter: Kadınsı çizgileriyle tatlı, çekici, kendi halinde ve yumuşak bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: İdeal bir yüz biçimidir, dolayısıyla her türlü saç
modelini kaldırır ama yine de çok kabartılmış veya geriye doğru dümdüz
toplanmış saç modellerinden kaçınmalısınız.
İdeal makyaj: İdeal bir ovaliniz varsa istediğiniz gibi makyaj
yaptırabilirsiniz. Allığınızı ise elmacık kemikleri üzerinden şakaklara doğru yayabilirsiniz.

Dikdörtgen yüz
Yansıttığı karakter: Mantıklı ve kararlı bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: Saç modeliniz biraz hacimli olmalı. Yüz kemiklerinin yumuşatılması için özellikle elmacık kemikleri hizasında yanlardan kat kat kesimlerle saçlara hacim ve hareket verilebilir.
İdeal makyaj: Gölgeler ve çizgilerle köşeleri yumuşatmalısınız. Allığınızı elmacık kemiklerinin altından gölgeleyerek sürüp yanlara doğru uzatın. Kaşlar mümkün olduğunca kavisli olabilir.

Kare yüz
Yansıttığı karakter: Güvenilir bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: Sade bir saç modeli ideal; örneğin güzel bir yan topuz!
İdeal makyaj: İki renk tonunda fondöten kullanıp ışığı ortaya alın. (Alın, burun ve çene) Allığı elmacık kemiklerinin altından gölgeleyerek sürüp şakaklara doğru uzatmalısınız.

Üçgen yüz
Yansıttığı karakter: Yaratıcı ve havalı bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: Yüz biçimini dengelemek için alında kahkül bırakılmalı ve
saçlar tepede biçimlendirilmeli.
İdeal makyaj: Allığı yanaklarda kullanabilirsiniz, çeneyi ise gölgeleyerek
gizleyin. Kırmızı parlatıcılarla dikkati dudaklara çekebilirsiniz.

Uzun yüz
Yansıttığı karakter:
Dalgın, seçici ve sakin bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: Kat kat kesimler tam size göre.
Saçlar fazla havalandırılmadan yüz çizgilerini takip ederek hafifçe hareketlendirilebilir. Ayrıca uzun yüzleri dengelemek için kahkül çok iyi bir çözümdür.
İdeal makyaj: Allık gerçekten önemli; yüzün orta kısmını renklendirerek uzunluğu böler ama elmacık kemikleri üzerinden yanlara doğru hafifletilerek sürülmeli.

Yuvarlak yüz
Yansıttığı karakter: Gösterişli, iyimser, neşeli ve açık yürekli bir kişiliği yansıtır.
İdeal saç modeli: Omuzlara inen ve hareketlendirilerek havalandırılan modeller yüzün yuvarlaklığını gizleyecektir.
İdeal makyaj: İki tonda fondöten ile yüzün yanları gölgelenmeli, allık ise elmacık kemikleri altından gölgelenerek ya da yanaklara hafifçe renk vermek için
kullanılmalı.

Renklerin seçimi
Eğer buğday tenli ya da esmer değilseniz güneş pudralarından kaçının, beyaz gelinliğiniz içinde sizi yaşlı gösterir. Teninize gerekli olan ışıltılı rengi vermek için kullanacağınız ürün özellikle açık tende dore/pembe bir allıktır. Fuşya ve  portakal tonlarından kaçının, beyaz
gelinliğinizle pek uyuşamaz. Öncelikle yüzünüzde neyi vurgulayacağınıza karar verin, gözler mi dudaklar mı? Hangisini seçerseniz seçin ama dokusunda pırıltı olan renkleri tercih edin. Geline genellikle doğallığı yansıtan ışıltılı bir makyaj yakıştırılır. Pastel renklerin hakim olduğu makyajın kuralı ise farların yumuşaklıkla kullanılmasıdır. Ama ilk adım gözaltı gölgelerini kapatıcı ile gidermek, gözaltında beyaza yüklenmemektir. Unutmayın beyaz sadece ışıltı katmak için kullanılmalı.