Mücevherler, doğru seçildiğinde ömür boyu kullanabileceğiniz aksesuarlardır. Ancak ışıltılarını soldurmamak için kimi detaylara da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin inciye krem değdirilmemesi ya da elmas mücevherlerin suyla temas etmemesi gerekir.

İNCİLERİNİZİ KORUMA KILAVUZU

  1. İnci, yaşayan doğal bir malzemedir. Ölmemesi ve ışıltısını kaybetmemesi için sürekli kullanmanız gerekir.
  2. İnci bir kolye taktığınızda üzerine parfüm gelmemesine özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle boyun bölgenize krem de sürmemelisiniz.
  3. Her zaman kullandığınız sabun yada kozmetik ürünlerin de leke bırakmaması için inci mücevherlerinizi çıkardıktan sonra yumuşak bir bez yardımıyla mutlaka temizleyin.
  4. Siyah, pembe, beyaz ya da krem rengi gibi farklı alternatifleri olan inciyi satın alırken sahte ürünleri gerçeklerinden ayırmanız zor ancak mümkündür. Sahte inciler plastiğe benzer ve üzerinde mutlaka boya bulunur. Bu nedenle tırnağınızla biraz çizerek incinin boyasının kazındığını görebilirsiniz. Eğer boya soyuluyorsa inci sahte demektir.
  5. Elbette sahte ürünlerle uğraşmak istemiyorsanız çok  güvendiğiniz ve tanıdığınız bir kuyumcudan  alışveriş yapmaya özen gösterin. Bu seçenek riskleri büyük oranda bertaraf  edecektir.
  6. İncilerin en pürüzsüz ve en kusursuz olanları makbuldür. Ancak siz yinede hafif eğriliklerin bulunduğu incileri tercih edebilirsiniz. Çünkü bu eğrilikler onun bir fabrikada üretilen boncuklar gibi olmadığını, aksine doğada kendi kendine geliştiğini gösterir. Bu da mücevherinize daha doğal ve gerçekçi bir görünüm katar. İnci satın alırken şunlara dikkat etmek gerekir : 
  • İnci satın alırken lekesiz olmalarına dikkat edin. Küresel,simetrik ve barok olmak üzere üç ana şekle sahip olan incilere oval,basık,drop şekillerindede rastlanabiliyor.
  • Sıra inciler için uyumluluğun önemli olduğunu unutmayın. Sırada uyumsuzluk yaratan ya da diğerlerine benzemeyen bir inci dahi olsa bu durum tüm mücevherinizin değerini düşürebilir…
  • Eğer tırnaklarınıza zarar vermek istemiyorsanız incinin sahte olup olmadığını denetlemek için onu çakmakla yakmayı deneyin. Bozulma oluşmuyorsa gerçektir.