Düğün öncesi,evlilik hazırlıkları sırasında, gelin adaylarının yakın çevreleriyle rahatça eğlenecekleri bir ortam arayışları da başlıyor. Peki konsept ne olsun? Kına gecesi mi? Bekarlığa veda partisi mi?

Kına Gecesi

Uzun yıllardır devam eden kına gecesiadeti, düğünden önce gelin adayının yakın çevresiyle birlikte doyasıya eğlendiği geleneksel gecedir. Gecede gelin bindallı yada kaftan gibi geleneksel kıyafetini giyer ve saç aksesuarı kırmızı duvak olur.Geline ve misafirlere kına yakılır. Gelin ağlatılmaya çalışılır ve sonra hep birlikte eğlenilir.
Kına yakmak eski İslam geleneklerindendir. Eskiler, kınanın evlenecek eşlerin arasındaki sevgi bağını güçlendirmek, bir ömür boyu aşklarının devamını sağlamak amacıyla yapıldığını söyler. Ayrıca kınanın evlenecek çiftleri nazardan ve kötülüklerden koruyacağına inanılır. Hem gelin hem de misafirlerin ellerine yakılarak, evlilik bir anlamda kutlanıp kutsanır.

Kına gecesi tüm aile bireylerine açık bir organizasyondur. Geleneklerine bağlı bir gelin adayı iseniz kına gecesi tam size göre!

 

Bekarlığa Veda Partisi

Bekarlığa veda partisi, gelin adaylarının veya damat adaylarının ayrı ayrı  kendi aralarında yaptığı çılgın partilerdir.Daha çok  Amerikan kültürüne ait  bu eğlence türünde, damatların dansöz ve striptizci çağırmaları; gelin adaylarının ise şovcu ve striptizci erkeklerin katılımıyla parti yapmaları adettendir.  Bekarlığa veda partisinin olmazsa olmazı her türlü alkollü içkidir. Amaç çılgınca eğlenmek ve adı üstünde bekarlığa veda etmektir. Bu nedenle aileler eğlencenin bir parçası olmaz; partiye sadece arkadaşlar davetlidir. Bekârlığa veda partisi için başka bir şehre kaçmak da adetten sayılır.