Yeni bir yuva kurmak her türlü kaliteli eşyayı bir kapının arkasına toplamaya çalışmaktır aynı zamanda.Lüksün, zarafetin ve yaratıcılığın sembolü krital hiç şüphesiz evinizin en değerli parçalarından biri olacak.

18. yüzyılın ikinci yarısında ilk kristal işletmecisi olarak tanınan Saint-Louis sayesinde kristalin adı -aslen camcılık alanında üstün bir şehir olarak kabul edilen Venedik kökenli olmasına rağmen- dünyaya Fransa’dan yayıldı. Ancak Baccarat ve Daum gibi yaratıcılıklarıyla farklı biçimlerde kendini gösteren kristal, asıl 19. yüzyılda önem kazandı. Bu yüzyılda burjuvazinin zarafeti ve davranış kurallarını belirleyen sınıf olmasıyla kristal de sofra sanatları dünyasında yerini aldı.

Kristal nedir?

Kristal, beyaz ince kuma karışımın en az yüzde 24’ünü kapsayacak kadar kurşunun karıştırılmasıyla elde edilir. Zaten kristali de camdan ayıran ışığı kırma, saydamlık, dayanıklılık ve çınlama özelliklerini veren bu kurşun elementidir. Bununla birlikte işleme sırasında bu karışıma eklenen demir, kobalt ve krom gibi farklı elementler de kristale renk vermek için kullanılmaktadır.

Kalite

En önemli detay; yapısındaki kum, potasyum ve kurşun kristale büyüleyici parlaklığını ve ışığı yansıtma özelliğini verir. Kristal bir ürünün kalitesi, sadece kurşunun miktarına değil, elle biçimlendirilme ve traşlanma biçimi gibi birçok etkene bağlıdır. Aslında kristal oldukça uzun ve dikkat isteyen bir üretimin sonunda sofralarımıza ulaşır. Çok yüksek sıcaklıkta eritildikten sonra üflenerek biçimlendirilen cam tüketiciye sunulan şeklini alması için geçirdiği her evrede birçok kez pişirildikten sonra, traşlanır, oyulur, süslenir ve şekil verilir. Yapımın her aşamasında yapılan ürünler arasından en iyileri seçilir. Öyle ki birçok firmanın kusursuz kalite anlayışlarını koruyabilmek için yaptıkları bu ayıklamalarda ayrılan bardaklar üretimlerinin yüzde 40’ına denk gelmektedir. Bu üretimdeki en önemli rolü üstlenen camcı ise, aynı aile içerisinde kalan bu mesleği kuşaktan kuşağa aktaran bir sanatçıdır. Ancak bir camcının kristal üretiminde gerekli bilgiye sahip olabilmesi için, önünde geçmesi gereken 10-15 yıl gibi uzun bir çıraklık dönemi vardır. Bu uzun çıraklık dönemi, firmaların ünlerini haklı çıkaran kalitenin yanı sıra orijinal parçalara da sahip olmalarını sağlayan en büyük unsur.

Sofra düzeni nasıl olmalı?

Karışık gibi görünse de aslında kural çok basit: Tabağın önüne soldan sağa doğru önce en büyük bardak olan su bardağı, sonra kırmızı şarap ve ondan daha kısa olan beyaz şarap bardağını yerleştirmelisiniz. Masanızda yeterli yer yoksa şarap bardaklarından birini çıkarabilirsiniz. Unutmayın, su bardağı her zaman tabağa en yakın olan bardaktır.

Peki ya bakım?

Kristal bardakları elinizde ya da bulaşık makinenizde yıkayabilirsiniz. Ancak bulaşık makinesinde yıkayacaksanız bardaklar için kısa yıkama programını  seçin. Bazı bulaşık makinelerinde kristaller için özel yıkama programı da olabiliyor. Bardakları makineye yerleştirirken yanyana koymayın. Yıkama sırasında şiddetli suyun da etkisiyle birbirlerine değip çizilebilirler. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da tercih ettiğiniz bulaşık tozu. Fazla beyazlatıcı ürünler kristallerinizi bozabileceğinden kullandığınız ürün de büyük taneli parçalar olmamasına dikkat edin. Ancak elde yıkamayı tercih ediyorsanız bardağı plastik bir kap içerisinde yıkayın ve evyeye değmemesi için musluğa yakın bir hizada tutarak durulayın. Bardakları duruladıktan sonra keten bir bezle kurulayın. Keten bez, uzun iplikleri ile hem suyu daha fazla emecektir hem de bardak üzerinde tüy bırakmayacaktır. Bardağı kesinlikle altından tutmayın. Kırılmasından kaçınmak için ayağından tutun. Kurulamaya en alt kısmından başlayarak üst kısmına doğru devam edin. Bardağın iç kısımlarını kurularken fazla bastırmamaya özen gösterin.

Sürahiler

Su damlaları bir süre sonra kireç lekeleri bırakacağından sürahinizi kullanmadığınız zaman kuru olmasına dikkat edin. Sürahinizi emici havlu kağıtlarla kurulayabilirsiniz. Kurulamanıza rağmen kireç lekeleri oluşmaya devam ediyorsa düzenli aralıklarla kristali bozmadan dipten temizleyen bir anti-tartar bakımı yapmak gerekir.

Nasıl saklamalı?

Kristal bardaklarınızı dolabınızda ters biçimde koymayın. Yeterli alanınız varsa bardaklarınızı satın alırken size verilecek olan kutularda saklayın. Özellikle yüksek sıcaklıkta şekil verilmiş buzlu kristal bardaklar, sağlıklı olmasının yanı sıra kırılma risklerine karşı en dayanıklı olanlardır.