Çok eski ve oldukça keyifli bir geleneği yaşatmaya ne dersiniz? Üstelik düğün öncesinde sizi hiç yormayacak, aksine vücudunuzun ve ruhunuzun dinlenmesini sağlayacak bir organizasyon olacak. Peştamal, bakır tas, beyaz sabun… Bu üçlü bir araya gelince elbette hepimizin aklına ilk olarak hamam geliyor. Peki, ya gelin hamamı? Her evde banyo ya da duşların yaygın olmadığı dönemlerden kalma bir gelenek bu… Düğünden bir gün önce düğüne hazırlık amacıyla düzenlenen bu organizasyonda, davete katılacak tüm kadınlar bir araya gelip hem eğlenir hem de temizlenirmiş. Böylece bir sonraki güne ‘’pir-u pak’’ şekilde hazır olan kadınlar düğünde güzelliklerini sergilermiş...

Hamamda neler yapılıyor?

Hamamda natır adı verilen görevliler sizi sırayla önce keseye sonra da köpüklü masaja alıyor. Kese işlemine geçmeden önce derinizin iyice yumuşaması ve ölü derilerin kolayca atılması için öncelikle sabun kullanmadan yalnızca sıcak suyla yaklaşık 30 dakika boyunca bolca yıkanmanız gerekiyor. Bu esnada organize ettiğiniz fasıl heyeti müzik yaparken siz de kendinizi sultanlar gibi hissediyorsunuz.  Arkadaşlarınız ve yakın akrabalarınız da aynı işleme tabi olacaklarından bu keyfi beraber yaşamanız ve onların yüzlerinde rahatlama ile eş zamanlı olarak eğlencenin izlerini görmeniz hem sizi hem de konuklarınızı mutlu edecektir.

Düğün öncesi dinlenmek için bundan iyisi yok… Hem eğlenecek hem de tüm yorgunluğunuzu atacaksınız!

Yaklaşık olarak 2-3 saat geçireceğiniz tesislerde normalde yiyecek ve içeceğin hamam kısmına sokulması yasak. Ancak bu size özel organizasyon olacağından, meyve, börek, sarma gibi kolay taşınabilen yiyecekleri sıranız gelene kadar yiyebilirsiniz. Bu yiyecekleri soğukluk denilen serinleme bölümünde de tüketebilirsiniz. Sıcakta bozulma ihtimallerine karşı yiyeceklerin serin bölümde tutulması daha sağlıklı olacaktır.

Gelin hamamına nasıl hazırlanmalı?

  • Öncelikle davet edilecek kişilerin listesini oluşturun. Unutmayın ki bu çok özel bir organizasyon. Bu nedenle sadece çok yakın arkadaşlarınızı ve yakın akrabalarınızı davet etmeniz yeterli olacaktır. Elbette erkek tarafını da davet etmeniz gerekiyor.
  • Lüks bir otelin hamamı ya da tarihi bir hamam mı? Tercihinizi yaptıktan sonra hamamla iletişime geçip fiyat ve rezervasyon konusunda bilgi alın. Geleneklere göre hamamın tüm masraflarını erkek tarafı karşılar.
  • Dilerseniz tüm hamam sadece size ait olabilir ya da bir kısmını kiralayabilirsiniz. Ancak bu durumda eğlenceniz daha kısıtlı olacaktır.
  • Eğer hamam elverişli ise müzik için yalnızca kadınlardan oluşan bir ince saz ya da fasıl heyeti organize edin.
  • Konuklarınıza vermek üzere beyaz sabun, kese, tarak, lavanta kesesi, şampuan gibi küçük hediyeler hazırlayabilirsiniz.
  • Gelinler beyaz, işlemeli bir havlu tercih edebilir.
  • Yemek için kişi sayısını hesaplayarak hamamda görevlileri de hesaba katmayı unutmayın.
  • Gazoz, su, limonata gibi içeceklerin hamamda topluca alınması daha uyguna gelecektir.