BEYAZ BUTİK mağazaları gelin adaylarına her sezon 200’e yakın yepyeni model sunuyor. Mağazalar; kuruluşundan bugüne ünlü, ithal markaların birbirinden farklı stillerini barındırıyor...

BALEN: Balenli gelinlikler bedeni sımsıkı kavrar. Eski zaman saray giysilerinin vazgeçilmezi olan, neredeyse bütün gelinliklerde kullanılıp destek işlemi gören bu gizli şeritleri artık birçok tasarımcı özellikle gün yüzüne çıkarıyor. Hem seksi, hem farklı modellerden yanaysanız…

BRODE: Bu terime en çok vintage gelinlikler için rastlardık ama son yıllarda birçok marka klasik ya da modern tasarımlarda brode danteli kullanmaya başladı. Kalın iplikle örülmüş, ağırlıklı çiçek motifli brode dokuya  anneannemizin çeyiz sandığından aşina olabiliriz.

CALAIS DANTELİ: Tüm gelinlik modellerine uygulanabilen ve hala Fransa’nın Calais bölgesinde geleneksel dantel tezgahlarında dokunan bu dantel için gelinliğin vazgeçilmezi diyebiliriz. Duvak kenarlarını da süsleyen, zarif dokuya sahip Calais dantelinin, günümüzde de  sınırlı miktarlarda,el tezgahında üretilebildiğinden oldukça yüksek fiyatlı olduğunu bilelim.

CHANTILLY DANTEL: Drapeli gelinliklerde çokça kullanılan romantik, ipeksi , zarif desenlerden oluşan bambaşka bir doku. Tümü  dantelden  üretilmiş İspanyol duvaklarının sırrı da bu ince dokudadır. Klasik ve romantik çizgiden şaşmayan gelinlerin tercihi.

COUNTRY BAĞLAMA: Çapraz iplisırt bağlamaları eski dönemlerin giysilerini anımsatırken gelinlikteki yerleri tartışılmaz. Rahat kullanımıyla ufak tefek ‘son anın’ olası sürpriz kilolarını saklarken, estetik  görüntüsüyle de büyüleyici…

ÇİÇEK: Romantizmin vazgeçilmezi çiçekler gelinlik koleksiyonlarında ayrıcalıklı yerlerini koruyor. Büyük çiçek desenli dantel ve brokarlar, ipek organza çiçekli kemerler,3 boyutlu  çiçekli kumaşlar, çiçekli saç aksesuarları… Hepsi her zaman çok çok moda!

DERİN DEKOLTE: Gelinlik modasının  öne çıkan detaylarından biri de derin göğüs dekoltesi.  Neredeyse her markanın koleksiyonlarında yer alan derin göğüs dekolteleri dantelle buluştuğunda harika sonuçlar veriyor!

DRAPE: Kumaşın farklı kalıp ve kesimlerdeki dilim katlamaları.

DÜĞME: Country bağlamanın diğer alternatifi olan kumaş düğmeler  gelinliğinizin sırt detayına bambaşka bir zenginlik katıyor.  Düğmeleri açıp kapatmak zahmetli olsa da bu detayı bırakın sevdikleriniz düşünsün, siz gelinliğinizin içinde yeter ki rahat olun !

FİYONK: 60ların Amerikan stilini yansıtan fiyonklara artık çokça rastlıyoruz. Özellikle kalın dokulu gipür dantellerle uyum içindeler. 

GİPÜR: Gipürler ağırlıklı olarak gelinliğinizin kol, yaka ve göğüs kısımlarını süslüyor. İnce dantellerin üzerine aplike edilerek farklı katmanlar yaratıyor, farklı görüntüler sunuyor. Modern koleksiyonlarda tasarımcıların tümü gipür dantelden modellere de yer veriyor. 

İŞLEME: İşlemeler her zaman gelinliği tamamlayan başrol oyuncularından. Geçtiğimiz yıllara Swarowski kristal taş rüzgarı hakim olurken inci ve boncuk da klasikler arasındaki yerini korudu.  Mat payetler ise fazla ışıltı sevmeyenlerin tercihi…

KEMER: Beyaz Butik’ lerde kendinden kemerli gelinlikler dışında,  uygun modeller  için farklı  kemer alternatifleri de düşünülür. Renkli ya da gelinliğinizin renginde;  kumaş ya da tülden; ipek organza çiçekli; kristal boncuk, payet  ya da taş işlemeli… Birçok seçeneği birarada bulabilirsiniz.

MİNİ: Açık hava düğünleri, havuz kenarı ya da plaj atmosferine uyabilecek mini gelinlikler bacaklarınız düzgün ve uzun; ruhunuz da yaşınız gibi genç ise rahatça düşünebileceğiniz  bir seçenek. Çizgi dışı kalmak isteyen gelinlere.

PASTEL RENK: Gelinlikte fark yaratmak renkle de mümkün. Somon, ten rengi,  uçuk pembe ve krem gibi pastel renkler gelinliklere çok yakışıyor. Üstelik romantik ve naif bir hava veriyor.

PAYET: Göz alıcı bir gelin olmak hepimizin hayali. Payetler de ışıltının gizli silahları. Mat ve saydam payetler gelinliklere harika ışıltılar veriyor. Ama dikkat !  Aşırı işli, abartılı bir gelinlik, kendi ışıltınızı gölgeleyecektir. 

TÜL: Gelinliğin vazgeçilmezi tüller. Kat kat etekler, volanlar, duvaklar… Romantik, uçuş uçuş, naif bir stil yaratmak için. Tül deyip geçmeyin ! Tüller çeşit çeşit: Likralı tüller kol ve yakalarda kullanılırken, ipek tül özellikle eteklerde çok iyi sonuç veriyor. Klasik ve ağır havalı duvaklarda ipek tül tercih edilirken daha genç modellerde streç tüller kullanılıyor.

VİNTAGE: Son yılların gözde trendi,modası geçmeyenler kulübüne çoktan adını yazdırdı. Artık her tasarımcı koleksiyonunda birkaç vintage gelinliğe yer veriyor. Fisto, ipek saten ve gipür gibi otantik malzemelerle 1920leri günümüze taşıyan marka ise hiç şüphesiz Claire Pettibone.

YÜKSEK YAKA: Kış gelini iseniz ve mutlaka kolye takacağım demiyorsanız yüksek yakalı gelinlikleri de  deneyin deriz. Dantelin çıplak tendeki algısı yüksektir, size sıradışı bir hava verecektir.