Gelinlik seçimi... Gelinlik öncelikle gelin adayının vücut kusurlarını kapatmalı, onu kusursuz göstermelidir. Bu nedenle gelinlik seçiminde başka bir gelinde beğendiğiniz modeli seçmeyin. Vücut özelliklerinizi göz önünde bulundurmalısınız.

BASENLERİNİZ GENİŞ İSE...

Düz kesimli modellerden kaçınmalısınız. Çünkü bu modeller, vücudunuzun alt ve üst bölgesindeki farkı daha fazla ortaya çıkarır. Yakalı veya vatkalı modellerle üst bedeninizi daha dolgun gösterebilirsiniz.

KISA BOYLUYSANIZ...

Önü V yakalı bir model sizi daha yapılı gösterecektir. Ayrıca saç modeli olarak topuzu tercih etmelisiniz. Çünkü alına yakın toplatılan topuz boyunuzu daha uzun gösterecektir.

OMUZLARINIZ GENİŞ İSE...

Omuz genişliğini kamufle etmek amacıyla üst kısmı düz kesimli ve uzun kollu modeller seçmelisiniz. Ayrıca eteği bir kat organze ya da muslin kumaş ile hareketlendirirseniz, dikkati omuzlarınızdan uzaklaştırmış olursunuz.

GÖĞÜSLERİNİZ BÜYÜK İSE...

Straplez, Amerikan yaka ya da göğüs dekolteli modeller göğüslerinizin daha fazla büyük görünmesine neden olur. Bu nedenle yakalı modelleri tercih edebilirsiniz. Üst bedeni işli modeller de size yardımcı olacaktır.

DOĞRU KUMAŞ...

İlkbahar ve yaz ayları için gelinliğinizde organze,tül,şifon gibi hafif kumaşları tercih edebilirsiniz. Ancak sonbahar ve kış ayları için saten düşes,ipek krep,krep veya kadifeyi seçebilirsiniz. Hatta gelinliğinizi kürk bir etol ile tamamlayabilirsiniz.

SON RÖTUŞ : DUVAK

Duvağınızı, gelinliğiniz tamamlandıktan sonra kuaförünüz ile karar verin. Kuaförünüz gelinliğinize uygun olarak en doğru saç modelini belirlemenize yardımcı olacaktır. Ve de saçınızı tamamlayacak olan duvağın uzun ya da kısa olması gerektiğini, hatta modelini.