Evinizde tepeden tırnağa kendi ürünlerinizi hazırlayarak bakımlarınızı yapabilir, yaza güzel bir şekilde girebilirsiniz. Aklınıza gelmeyen ve elinizin altında bulunan birçok şey güzelliğinize katkıda bulunabilir.

CİLDİNİZE ÖZEN…

1) Cilt Temizliği İçin: Mikserde bir salatalığı sıkın, suyunu da aynı miktarda süt ile karıştırdıktan sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Aynı şeyi temizleme pamuğunu yoğurt veya süt ile ıslatarak da yapabilirsiniz. Makyaj temizleyicinizin işini yapar.

2) Arındırma: Yüzünüzü ıslatın, sonra zeytinyağı ile masaj yapın. Toz şekerle ovalayın, ardından durulayın. Bir başka alternatif ise; 1 tatlı kaşığı şekeri yarım tas yoğurt ile karıştırın ve bu karışımı yüzünüze yayıp ovalayın. Sonra da bol suyla durulayın.

3) Gözeneklerin Kapanması İçin: Yumurta beyazını iyice çırpın, köpük haline gelsin. Çırparken de yavaş yavaş içine bir tatlı kaşığı limon katın. Göz çevresine yaklaşmadan karışımı yüzünüze yayın. 20 dakika sonra bol suyla yıkayın. Gözenekler için yüzünüze yoğurt da sürebilirsiniz.

4) Nemlendirme: Olgunlaşmış bir avokado alın, yarısını ezerek yüzünüze ve dekoltenize yayın. Yarım saat bekletip soğuk suyla yıkayın. Aslında cildinizi nemlendirmek için muz ve bal da kullanabilirsiniz. Olmuş bir muzu ezip 1 çorba kaşığı bal ile karıştırarak yüzünüze ve boynunuza sürün. 20 dakika sonra bol suyla yıkayın.

5) Kırışıkları Düzeltmek İçin: Kısa sürede pürüzsüz görünüm için, üç muz ya da çileği ezip iki çorba kaşığı bal ile günlük kreminize ilave edin ve yüzünüze, boynunuza yayın. 10 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Kırışıkları yumuşatmak için bir alternatifiniz daha var: 2 çorba kaşığı zeytinyağında 8 tane çileği ezdikten sonra yüzünüze ve dekoltenize yayın. 5-10 dakika bekletip bir kağıt mendille silin.

6) Göz Kapağı Şişliklerine Karşı: Dört fincan ılık suya 1 tatlı kaşığı tuz atın. İki parça pamuğu, bu suda ıslatarak 15 dakika göz kapaklarınıza koyun. Aynı şeyi kullanılmış demlik çay poşetleriyle de yapabilirsiniz.

SAÇLAR…

1) Saç Maskeleri: Olgun bir avokadoyu ezerek püre haline getirdikten sonra bir çorba kaşığı dilediğiniz bir bitkisel yağ (zeytinyağı, badem yağı vs.) ile karıştırın. Bu hamuru tüm saçlarınıza sürüp bir naylon ile iyice sarın. 20 dakika bekletip saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Bir başka saç maskesini de, bir muzu mikserden geçirip bir çorba kaşığı yağ ile karıştırarak yapabilirsiniz.

Ballı maske; bir çorba kaşığı balı 2 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp mikrodalga fırında ısıtın. Sonra tüm saçlarınıza yayın ve naylonla sarın. 30 dakika beklettikten sonra saçlarınızı yıkayın.

2) Bakım Şampuanı: Saçlarınızdaki jel ve krem gibi kalıntıları tamamen temizlemek ve saçın pH derecesini yükseltmek için şampuanınıza bir çorba kaşığı elma sirkesi katın, iyice çalkalayın, saçınızı yıkayın.

Başka bir alternatif; bir yumurta sarısı, bir çorba kaşığı şampuan, bir çorba kaşığı birayı birbiriyle karıştırın. Eğer çok uzun saçlıysanız dozu iki misline çıkarın. Islak saçlarınıza sürün, 5 dakika bekletip durulayın.

3)Saç Rengini Canlandırmak İçin: Sarışınlar papatya suyu, koyu kahve ve siyah saçlılar patatesin kaynatıldığı suyu, kızıllar ise yeşil çay veya kahve suyu ile saçlarını durulayarak rengini canlandırabilirler.

4) Kepeği Önleme Yolları: Şampuandan önce 3 fincan limon suyu ile saç diplerine masaj yapın.

ELLER VE AYAKLAR…

1) Lekesiz ve Tertemiz Eller: Sigara içenler, parmaklarındaki nikotin izini silmek için limon suyundan faydalanabilirler. Ellerinizin tertemiz olması için de sabunu köpürttükten sonra biraz tuz ilave edebilirsiniz.

2) Pamuk Eller ve Ayaklar: Kuruyan, çatlayan el ve ayaklarınızı yumuşatmak için limon suyuyla masaj yapın. Ardından 15 dakika ılık zeytinyağına sokup tekrar masaj yapın ve kağıt mendille temizleyin. Ayrıca gliserine birkaç damla limon suyu damlatarak da kullanabilirsiniz.

3) Ayaklarınız Mis Gibi: Bir litre kaynar suya 5 poşet papatya  ya da nane atın. Ateşten çekildikten sonra dayanabileceğiniz sıcaklığı bekleyin, 20 dakika ayaklarınızı suya sokun. Soğuk suyla da durulayın. Ayak kokusundan şikayetçi iseniz, diş macunu ile de yıkayabilirsiniz.

4) Çelik Gibi Tırnaklar: Haftada bir bikarbonatlı suyla yıkama yapabilirsiniz. Ayrıca bir kapta yumurta sarısını çırpın ve 5 dakika tırnaklarınızı içinde tutun. Güzel tırnaklar ve sağlıklı tırnak etleri için de tırnaklarınıza ve tırnak etlerinize limon suyu ile masaj yapabilirsiniz.