Uzun yada kısa, dantelli yada düz, her duvak elbette güzeldir tek başına... Ancak önemli olan duvağınızın gelinliğinizle örtüşmesidir. Nasıl mı ? İşte doğrular...

KISA DUVAK

Gelinliğinizde boyun ve göğüs detayı varsa peçe gibi öne alabileceğiniz yada sadece arkada tutabileceğiniz kısa bir duvak uygun olabilir. Sofistike ve eklektik tarzda gelinlikler için bu duvaklar ideal. Ancak kısa ve oval bir yüzünüz varsa bu model duvaklar pek tavsiye edilmez.

Omuzda;

Yaklaşık yarım metre uzunluğundaki bu duvaklar göğüs, bel yada sırt detaylarını mükemmel şekilde ortaya çıkarır. Ancak bu tipteki duvaklar gelinliğinize klasik bir hava katarak biraz resmi bir görüntü verebilir.

Dirsekte;

Yaklaşık olarak 60-65 cm uzunluğunda olan bu modellerde duvak dirsek etrafında döner. Romantik, balo elbisesi tarzında hafif kabarık ve orta uzunluktaki gelinliklerle beraber kullanılabilir.

UZUN DUVAK

Uzun kuyruklu gelinliklerin tamamlayıcısı olarak kabul edilen bu duvak yaklaşık olarak 2.5 metre uzunluğunda.

Belde;

Bu uzunluktaki duvakların boyu yaklaşık 75 cm. Dökülmeye dirseklerden başlayan bu duvaklar bel hizasına kadar uzanır. Bu boydaki dduvaklar genellikle düz ve sade gelinliklerle tercih ediliyor.

Diz boyunda;

Diz boyuna kadar uzanan duvaklar genellikle orta uzunluktaki gelinliklerle uyum sağlıyor. Kalça yada basen bölgesi geniş olan gelin adaylarının tercih ettiği bu tip duvaklar yaklaşık olarak 115-120 cm uzunluğunda.

Parmak hizasında;

Yaklaşık 90 cm uzunluğundaki bu duvaklar genellkle iki parça gelinliklerle  iyi bir takım oluşturuyor. En çok tercih edilen modellerden biri olan bu duvaklar kollarınızın rahat hareket etmesine izin verdiği için oldukça rahattır.

Klasik-Katedral tipi ;

Klasik uzun kuyruklu gelinliklerle tavsiye edilen bu duvak geline oldukça geleneksel hava katar. Uzunluğu yaklaşık olarak 3 metredir. Tarihi mekanlarda gerçekleştirilecek düğünlerde ambiyansa uyum sağlayabilir.

Boy hizasında;

Genellikle kuyruksuz gelinlik modelleriyle uyum sağlayan bu duvak yaklaşık 180 cm uzunluğunda.