Eşinizle yeni başlayacak hayatınızın ilk gecesi hiç te umduğunuz gibi olmayabilir.Hayaller kurularak heyecanla beklenen düğün gecesi, sanılanın aksine çoğu zaman yorgunluktan uyuyakalınarak geçip gider…

Üzerinde ipek geceliğiyle yeni gelin banyodan çıkmış ve henüz bir kaç saatlik kocasına sesleniyor: Sevgilim uyuyor musun? Yanıt; horlama sesleri. Yoğun, yorucu ve alkollü bir günün ardından, damat yorgunluktan kapanan göz kapaklarına, şişmiş ayaklarına daha fazla dayanamamış. Her ne kadar yeni evliler daha keyifli bir gece hayal etseler de; bu konuda yapılan bir anket düğün gecesi gerçeğini gözler önüne seriyor: Sakın eşinizle çok hoş ve sevgi dolu bir gece geçireceğinizi hayal etmeyin. Düğün telaşı içinde gün boyu kat ettiğiniz kilometrelerin, gelinliğiniz ve aksesuarlarınızın ağırlığı ve üzerinize yapışan konfetilerin verdiği rahatsızlık, istemeseniz de ilk gecenizi yorgunluktan uyuyarak geçirmenize neden oluyor. Oysaki; birbirinizle yalnız kaldığınız ve sevginizi samimi bir şekilde dile getireceğiniz için ne kadar da mutluydunuz. Ancak bu özel günün tatlı yorgunluğunu üzerinizden atmadan evliliğinizin tadına varmanız imkansız. Yeni evli çiftlerle yapılan anket sonuçları, ne gelinlerin ne de damatların arzuladıkları gibi bir düğün gecesi geçirdiklerini gösteriyor. Bayanlar; bol firketeli gelin topuzlarından, tarayamadıkları spreyli saçlarından yakınarak çok hoş geçeceğini umdukları gecenin bir

o kadar sakin geçtiğini belirtiyorlar. Öylesine masum ve sevimli halleri var ki: Bazı gelinler sürdükleri parfüm, içtikleri şampanya ya kadar güzel bir düğün gecesi istemişler. Arkadaşlarının eğlenceli; ama muzur önerilerini bile uygulayamadıklarını

söylüyorlar, gülerek. Bu arada yakışıklı damatların da aynı acıyı çektiklerini belirtmeliyiz. Düğün yorgunluğuna bir de erkeklik gururu eklenince, kendilerini baskı altında hissettiklerini söylüyorlar. Bir de, o gece eşlerinin uyuduğunu ve çok beğendikleri gelinliğin çözülmesi gereken yüzlerce düğmesi olduğunu görünce yıkılıyorlar. Erkek o gece, normalden daha rahat ya da daha sinirli bir ruh hali içerisinde oluyor. Hayatlarında ilk kez bir kadını öpecek olanlar bile olabiliyor. Bu örnekler beklenen rüya gecenin düğünden hemen sonra gerçekleşmediğini gösteriyor.

İlk geceye erkek ve kadın böyle bir telaş ve heyecan içerisinde giriyor. Çevreden duydukları yalan yanlış söylentiler de bu heyecanı körüklüyor.

Dünyadan düğün gecesi örnekleri

-Fas’ta, mutluluk getireceğine inanıldığından, genç çiftin düğün yatağı gül suyu ile yıkanıyor ve portakal ağacı çiçekleriyle süsleniyor. Çifte enerji vermesi için, yatağın başucuna hurma, ceviz ve kuru üzüm tabakları yerleştiriliyor. Eğer kayınvalide düğün gecesine katılamadıysa, ertesi sabah yatak çarşaflarını ve gelinin bekâretini kontrol etmek için çifti ziyarete geliyor.

 

-Tayland’da, çiftin ailesi ve arkadaşları yatak odasına kadar onlara eşlik ediyor. Aile büyükleri adetleri gereği, genç çiftin ellerini birleştiriyor.

 

-Çin’de, artık sayıları azalsa da, kulaklarını dayayıp kapı dinleyen aileler var. Bunu yapma amaçları ise; düğün gecesinde her şeyin normal olduğundan emin olmak.

 

-Haiti’nin bazı ücra köylerinde, hala çarşaflar köy halkına gösteriliyor.