Uzun ya da kısa, dantelli ya da düz, her duvak elbette güzeldir tek başına… Ancak önemli olan duvağınızın gelinliğinizle örtüşmesidir. Nasıl mı? İşte doğrular…

Değişime uğrayan gelenek

Duvağınız gelinliğinizi bütünleyen en önemli ayrıntıdır. Binlerce yıldan bu yana süregelen bu geleneğin gelinlikten bile daha eski olduğu biliniyor. Saflığın ve sevgiliye verilmiş bir sözün simgesi olan duvak Antik Roma uygarlığından bu yana kullanılıyor. Her ne kadar son yıllarda bazı gelinler duvak takmayı tercih etmese de bu önemli ayrıntı sayesinde gelinlerin daha şık olduğu aşikar. Duvak,eski zamanlarda olduğu gibi bugün de gelinin yüzünü örtmeye ve nikahtan önce onu gizemli tutmaya yarıyor. Ancak bugün yüzünüzü duvakla kapatmak zorunda değilsiniz.

Duvağım  kaç kat olmalı ?

Tek, çift yada üç katlı duvak seçiminiz gelinliğinize göre yapılmalı. Sofistike bir gelinlik için kullanacaksanız en az iki katlı duvak takmanız daha doğru. Klasik gelinler için genellikle önerilen iki yada üç katlı duvaklar. Ancak çok uzun kuyruklu, katedral tipi bir gelinlik tercih ettiyseniz upuzun ve tek katlı bir duvak pek ala çok yakışacaktır. Gelinlerin dikkat etmesi gereken çok önemli bir ayrıntı bulunuyor : çok katlı duvak kullanacak gelinlerin saçları daha sade olmalı. Dağınık topuz, yarım topuz gibi saç modelleri ve uçuk saç tasarımları iki ve üç katlı duvaklar için hiç de uygun değil.