Nişanlınızın damatlık seçimi ister takım elbiseden ister smokinden yana olsun, tepeden tırnağa pek çok detaya dikkat etmeniz gerekiyor. Bu bölümü nişanlınızla birlikte okuyun…

Damat smokininin özellikleri

Smokinin gömlek yakası ata yaka veya klasik yaka olabilir ancak papyon ata yakada kendini daha iyi gösterir. Bu arada gömlek mutlaka manşetli olmalı ve gömlek kollarının manşetsiz gömleklere göre 1 cm daha uzun olması gerekir. Pliseli gömlekte siyah smokin düğmesi tercih edilebilir. Kol düğmeleri ise siyah mineli ve kenarı gümüşlü olabilir. Damat daha sade bir görüntü için, iyi bir kumaştan yapılmış düz, beyaz bir gömleği de tercih edilebilir. Smokinde kemer olmaz. Korse gibi vücudu saran kuşak, kemer yerine kullanılır. Kısa boylu veya şişman olan damat adayları üç düğme smokinden uzak durmalı ve tercihen iki düğmeliyi tercih etmeliler. Şal veya sivri yaka smokinleri ise uzun boylular giymeli.

 

Smokinle uyumlu ayakkabı seçimi

Smokinin altına rugan ayakkabı giyilir. Ayakkabı bakımlı,temiz ve iyice parlatılmış olmalıdır. Ayakkabı ayna gibi olmalı, damat adayı baktığı zaman kendisini görmeli. Ayakkabının altı ise kösele olmalı. Ayakkabı bağcıklı olmalı ve bağcıkları ince olmalı. Ayakkabının içinin ise saf deri olmasına özen göstermek gerekiyor. Çorap seçimi de en az ayakkabı kadar önemli. Çorabın ipek ve uzun konçlu olması , diz altında bitmesi gerekli.

 

Pratik öneriler

  • Düğünden 3 ay önce kendinize uygun takımı aramaya başlamanız gerekir. Eğer diktirecekseniz düğünden 4 ay önce terzinizle görüşmeye başlayabilirsiniz.
  • Damatlık almadan veya diktirmeden önce ilk karar vermeniz gereken nokta renk seçimi olmalı. Farklı tarzda modelleri bulunan kol düğmeleri de bu renkle uyumlu olmalıdır.
  • Hangi mevsimde evleniyorsanız, o mevsimin renk koşullarına  ve düğün mekanına göre seçiminizi yapın.
  • Ceket,  pantolon, yelek ve diğer aksesuarlar konusunda dikkat etmeniz gereken birbirleriyle uyumlu olmaları. Örneğin; papyon kullanacaksanız ceket kumaşınızla aynı renkte olması uygun olacaktır. Kravat seçiminde ise yelpazeniz kesinlikle daha geniş. Fularları da es geçmeyin.
  • Yaz düğünlerinde koyu renkli takımları tercih etmemenizi öneriyoruz. Pamuklu, ipek ve keten gibi hafif kumaşlar ile krem ya da bej gibi açık renkleri tercih edebilirsiniz.
  • Gömleğiniz ne üzerinizden dökülecek kadar bol, ne de vücut hatlarınızı ortaya çıkartacak kadar dar olmalı…
  • Takım elbise giyiyorsanız, kıyafetinize uygun bir kravat tercih etmelisiniz. Yakanızı kravata uygun bir mendille ya da gelin buketinden küçük bir çiçekle tamamlayabilirsiniz.