Hem güzel görüntüsü hem de hoş kokusuyla düğünün vazgeçilmezleri arasında yer alır çiçekler. Gelin buketi ise gelinliğin tamamlayıcısıdır. Pek çok anlam taşır, dünyanın pek çok yerinde; kötülükleri ve nazarı kovduğu inanılır, hoş koku verdiği için gelini daha etkileyici kılar kimi kültürlere göre… Üstelik evlilik hayali kuran genç kızların katıldıkları düğünlerin sonunu heyecanla beklemelerinin de sebebidir çiçekler…

Aşk ve sadakatin simgesi

Antik Yunan geleneklerine göre gelinler eşlerine olan sonsuz aşklarını ve sadakatini simgelediği için ellerinde mutlaka bir buket sarmaşık taşırlardı. Sarmaşık ne kadar sık ve dağınık dallara sahipse aşklarının da o kadar uzun süreceğine ve çok çabuk çocuk sahibi olacakların inanılırdı. Yine aynı dönemde gerçekleşen evliliklerde iyi şans getirmesi için gelinle damadın geçtiği yollara çiçekler serpilirdi… Antik roma geleneklerinden çok farklı değildi. Çiftlerin sadakatini ve doğurganlığı arttıracağına inandıklarından, gelinlere bitki ve çiçeklerden oluşan bir buket verilirdi.

Tayland’da anneler çocuklarını çiçekle kutsuyor

Neredeyse tüm toplumlarda evlilik akdi çiçeklerle bağdaştırılıyor. Kültürler farklı olsa bile çiçekler hemen hemen benzer anlamlar taşıyor ve bu nedenle çiçekler her düğünde özel bir yere sahip oluyor. Bunun en güzel örneklerinden biri de Tayland’da yaşanıyor. Puan Malai adı verilen çiçekten kolyeler hem gelin hem damadın boynuna asılarak onlara şans getireceğine inanılıyor. Bir çeşit nazardan korunma ritüeli olarak kabul edeceğimiz bu gelenek Tayland’da çiftlerin anneleri tarafından gerçekleştiriyor. Anneler çiftin bulunduğu alana doğru yürüyerek onlara kutsarcasına çiçek kolyeleri takıyor. Hindistan’da ise çiçek muson yağmurları gibi yağdırılıyor gelin ile damadın üstüne… Kötülüklerden uğursuzluklardan, kötü bakışlardan ve nazardan korunmak için güzel kokulu renkli çiçekler serpiştiriyor üstlerine.

Buket havaya

Gelin buketinin atılması da yine çok eskilere dayanan bir gelenek. Viktorya döneminde başlayan bu adet bugüne kadar ufak değişiklikler göstererek gelmeyi başarmış durumda. O dönemde gelin düğün alanını terk ederken buketini en yakın arkadaşına bırakırmış.

Bugün ise rastgele havaya atınla buketi yakalayan gelin adayının evliliğe en yakın kişi olduğuna inanılıyor…

Araba süslemek İtalyan geleneği

Çiçeklerin düğümlerdeki rolü saymakla bitmiyor. Mekânın ve sofranın yanı sıra gelin arabasının da çiçeklerle süslenmesi eski bir gelenek. Gelin ve damadın ulaşım için kullanacağı at arabası, otomobil ya da farklı bir aracın çiçeklerle süslenmesi İtalyan kültürüne dayanıyor. Evliliğe giden yolda arabanın önü ne kadar çok ve renkli çiçekle süslenirse evliliğinde o kadar güzel gideceğine inanılıyor. Özellikle Sicilya bölgesinde yaygın olan bu gelenek zamanla tüm dünyaya yayılmış ve artık düğünlerin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.