Çevre dostu düğün temalarıyla, geri dönüşümlü malzemeler kullanarak doğaya zarar vermeden eğlenceli ve hoş bir düğünle çevreci kimliğinizi yansıtabilirsiniz.

Evlenmeye karar veren her çift, düğünlerinin onların nasıl bir çift olduğunu yansıtabilecek nitelikte olmasını ister. Seçilen düğün mekanından çalan şarkılara, dekordan gelinlik ve damatlığın stiline kadar her detay, onları tanımlamak üzere şekillendirilmiştir. Artık, çevreye değer veren çiftler de kendilerini çevre dostu düğün temalarıyla gösterebiliyor. Size vereceğimiz ipuçlarıyla siz de ailenize ve arkadaşlarınıza çevreci bir yaşam tarzı benimsemenin aslında o kadar da zor olmadığını, hatta ne kadar eğlenceli, hoş görünümlü ve lezzetli olabileceğini kanıtlayabilirsiniz. Unutmayın, her aşamada tek yapmanız gereken yeniden kullanılabilir geri dönüşümlü malzemeleri değerlendirmek.

Yüzükleriniz doğayla uyumlu olsun!

Evliliğin olmazsa olmaz aksesuarı yüzük!  Yeşil bir düğün töreninin  başlangıç noktası evlilik yüzükleri.“Kanlı elmaslar” yerine kullanılabilecek birçok şık ve sempatik alternatif mevcut. Öncelikle almak istediğiniz yüzüğün bölgesel çatışmaya sebebiyet vermemiş bir oluşum sürecinden geçtiğini gösteren “KimberleySertifikası”na sahip olup olmadığını kontrol edin. Bunun yanında yeni bir yüzük satın almadan yapacağınız bir vintage yüzük seçimi de,  yeni bir yüzük yaratarak fazladan bir tüketim gerçekleştirilmesini engellemek amacıyla verilebilecek hoş bir karar. Aile yadigarları ya da bir antikacıdan alınabilecek yüzükler bu tercihe uygun. Birçok farklı desende ve tasarımda çeşitlerini bulabileceğiniz ya da yaptırabileceğiniz ve içlerine kolaylıkla yazı da yazdırabileceğiniz ahşap yüzükler ise çevre dostu ve sade bir yaşantının en bariz göstergesi olacaktır. Evliliğinizin simgesi haline gelecek, her zaman parmağınızda taşıyacağınız aksesuarınızı seçerken iyi düşünün!

Gelinlik-Damatlık seçimi 

Son dönemlerin modası vintage modeller, gelinliklerde de kendini gösteriyor. Üstelik çevreci bir konsept ile vintage  son derece uyumlu. Büyükannenizin gelinliğini giymek, son modaya uygun olacağı gibi davetliler arasında sıcak bir ortamın yaratılmasını da sağlayacaktır. İkinci el ürünler satan mağazalardan da şık ve istediğiniz döneme ait gelinlik bulma imkanınız var. Giyeceğiniz gelinliği saklamak konusunda çok hevesli değilseniz kiralık gelinlik bulabileceğiniz çok sayıda mağaza da mevcut. Ama hatırlatalım: Gelinlik üzerinize tam oturmuyorsa, içinde kendinizi rahat hissetmiyorsanız, içinize sinmiyorsa, yanlış seçimler bu en önemli gününüzü ve yıllarca bakacağınız evlilik fotoğraflarınızı tatsız bir anıya dönüştürebilir.  Ayrıca bir kere giyip saklamak yerine, gelinlik ve damatlığı daha sonraki özel davetlerde de giyebileceğiniz şekilde satın alabilirsiniz. Her giyim tercihinde aklınızda bulunması gereken ise, kumaşların organik pamuk, ipek, bambu, kendir gibi geri dönüşüme uygun bir malzemeden yapılmış olması.

Gelin Buketiniz

Gelinliğinizin olmazsa olmaz aksesuarı çiçek buketini seçerken doğaya zarar vermeden yada en az zararla nasıl şıklığımı tamamlarım diye düşünüyorsanız Beyaz Butik’ten altın öneriler. Çiçeklerin en güzel durdukları yer, ait oldukları yer, doğa. Bu yüzden buketinizde taze çiçekler yerine yapay çiçekler kullanmanız, güzel çiçeklerin kesilip ölmesini de engelleyecektir. Fakat illa ki birkaç taze çiçekle bir buket oluşturmak istiyorsanız, birçok kaynak tüketen ithal çiçeklerden sakınarak yaşadığınız bölgede yetiştirilebilen çiçekleri kullanmak, buketinize de doğa sevgisi katacaktır. Bununla birlikte doğada nadir olarak yetişebilen çiçekleri kullanmayın ve buketinizde düğününüzün gerçekleştiği mevsimde yetişen bitkileri kullanmaya özen gösterin.

Son Rötuşlar

Karbon salınımı miktarını yüksek seviyelere ulaştıran deodorantların çevreye çok büyük zararlar verdiği artık bilinen bir gerçek. Bu nedenle düğününüzde su bazlı, çevre dostu bilyeli deodorantlar ve çiçek kokulu doğal parfümler kullanmanız, düğününüzün temasını daha da içten bir hale getirecektir. Ayrıca geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak üretilen organik makyaj malzemeleri de bu son dokunuşların önemli bir parçası. Kullandığınız takıların, yüzüğünüz ile aynı çevreci niteliklere sahip olması gerektiği de aklınızda bulunsun.